České dráhy (ČD) začaly od dceřinné společnosti ČD Cargo požadovat 95 mil. korun ročně za pronájem jejich ochranné známky. Šéf ČD Cargo Gustav Slamečka ale peníze zaplatit nechce, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku se tímto krokem snaží šéf ČD Petr Žaluda dostat z ČD Cargo více peněz, protože dceřinná společnost kvůli ztrátám v minulých letech dosud nevyplatila žádnou dividendu. Podle původních plánů přitom měla vylepšovat hospodaření ČD stamiliony korun.

Ochrannou známku má v účetnictví zanesenou ČD Cargo v hodnotě 3,6 mil. Kč, u Úřadu průmyslového vlastnictví ji ale mají zapsanou dráhy. „Nechali jsme si udělat právní rozbor, podle kterého byla ochranná známka převedena na nás už při založení firmy. Je tedy vyloučeno, abychom za ni platili Českým drahám. To by mimo jiné bylo i porušení práva s možnými trestně-právními důsledky," řekl deníku Slamečka.

Dráhy naopak tvrdí, že je známka jejich. „Bez řádné licenční smlouvy, tedy bez souhlasu vlastníka ochranných známek, je nemůže nikdo užívat, jinak je právně odpovědný za neoprávněné užití," sdělil MfD mluvčí ČD Petr Šťáhlavský s tím, že částka 95 mil. korun je výsledkem ekonomického posouzení.

Podle deníku se dráhy pokusily peníze podobným způsobem získat již před rokem, kdy společnosti ČD Cargo šéfoval Jiří Vodička. Ten byl nakonec odvolán. Firma si ale na případnou platbu vytvořila v účetnictví rezervu.

Související