Plavební kanál u Přelouče, který má umožnit splavnění Labe až do Pardubic, definitivně nemá stavební povolení na zařízení staveniště. Nejvyšší správní soud v Brně zamítl kasační stížnost Ředitelství vodních cest ČR proti rozsudku pardubického krajského soudu, který v únoru 2011 toto povolení zrušil. ČTK to sdělil Miroslav Patrik z ekologické organizace Děti Země, která spolu se sdružením Přátelé Slavíkových ostrovů vydané povolení napadla žalobou.
„Soud potvrdil, že stavební úřad v Přelouči a pardubický krajský úřad vydaly stavební povolení, aniž by se řádným a přesvědčivým způsobem vypořádaly se všemi podklady ve spisu," uvedl Patrik. Podle něj také úředníci ignorovali stanovisko EIA ze září 2000, neboť v rozporu se zákonem neuvedli, proč jeho relevantní podmínky do stavebního povolení odmítli zahrnout. Schvalování plavebního kanálu považuje za typický příklad vědomého porušování zákonů úředníky, zvláště krajského úřadu, kteří se bez existence služebního zákona bojí politiků. Podle ekologů by stavba kanálu zničila biotopy více než 70 zvláště chráněných druhů organismů na Slavíkových ostrovech u Přelouče.
Ochránci přírody vedou o projekt splavnění Labe u Přelouče léta spory. Královéhradecký odbor státní ochrany přírody udělil pro výstavbu vodního stupně v prosinci 2010 dvě výjimky ze zákona na ochranu přírody a krajiny. O výjimce rozhodoval již v roce 2007 ministr životního prostředí Martin Bursík, ale neudělil ji.
Splavnění Labe za více než 3 mld. korun prosazuje Pardubický kraj a přejí si je i zástupci zaměstnavatelů, kteří v projektu vidí jednu z cest oživení hospodářství. Ředitelství vodních cest ČR dosud za projektanty, různé odborníky, právníky a za výkupy pozemků spotřebovalo kolem 700 mil. korun, což kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Stát za poslední rok s prosazením plavebního kanálu u různých správních soudů neuspěl již 6x.

Související