Prudký propad přepravy listovních zásilek v budoucnu. To je největší problém, který řeší Česká pošta. Ředitel pošty Petr Zatloukal předložil dlouho očekávaný střednědobý rozvojový plán. Jeho sdělení je jednoznačné: Tržby nesmí klesnout pod 20 miliard korun ročně. Dozorčí rada ho projedná na svém zasedání koncem listopadu. Dokument předložený ředitelem Petrem Zatloukalem shrnuje záměry firmy do roku 2016.

Hlavním cílem plánu je připravit poštu na období po roce 2013, kdy začne fungovat na plně liberalizovaném trhu. Zatím má Česká pošta monopol na přepravu zásilek o váze do padesáti gramů. Tento monopol však příští rok padne.

"Budeme se muset vyrovnat především s propadem přepravy listovních zásilek, jejichž objem bude klesat tempem čtrnáct procent ročně," řekl Zatloukal.

Propad chce pošta kompenzovat mimo jiné vyšším podílem na trhu balíkové přepravy. O chystané "velké balíkové revoluci" informovaly HN minulý týden. Podle tohoto plánu pošta od příštího roku zavede čtyři typy nových balíků: "balíky na poštu", "balíky do ruky", "balíky expres" a "balíky nadrozměr". Změní se také ceník a přibudou nové možnosti sledování a oznamování balíků adresátům.

K tomuto kroku je pošta tlačena konkurenčními firmami, jako jsou PPL, DPD či TopTrans. S PPL, která patří německé firmě DHL, se Česká pošta podle Zatloukala přetahuje o pozici tržní jedničky. Pošta sice žádná podobná čísla nezveřejňuje, ale podle odborníků na tento segment se tržní podíl obou firem pohybuje v rozmezí 30-35 procent.

Turbulentním obdobím pošta prošla v době, kdy ministerstvo vnitra vedl šéf Věcí veřejných Radek John. Krátce po svém nástupu do funkce se John loni na sklonku léta sešel s Marcelou Hrdou, předchůdkyní Petra Zatloukala, a dal jí za úkol donutit alianční partnery pošty, aby podniku za spolupráci platili více peněz. John v této souvislosti mluvil především o partnerství s ČSOB, která na pobočkách České pošty provozuje svou Poštovní spořitelnu. Podle současné smlouvy za to pošta od ČSOB inkasuje zhruba jednu miliardu korun ročně, ale John žádal až o miliardu více.

Pošta vedla jednání s ČSOB dlouhé měsíce, ale nakonec se na smlouvě nic nezměnilo a po Johnově odchodu z ministerstva vnitra problém pominul. Podle informací HN nový ministr Jan Kubice rychle pochopil, že pošta při tomto obchodním jednání tahá za kratší konec provazu a výsledkem může být pro Českou poštu riskantní arbitráž. Smlouva mezi Poštou a ČSOB platí až do roku 2017.

S nástupem Petra Zatloukala putovaly do šuplíku také plány na transformaci pošty ze státního podniku na akciovou společnost. Na tom se loni dohodli zástupci vládní koalice a součástí dohody bylo také obsazení klíčových pozic v managementu podniku. Jenže ještě před naplněním tohoto plánu byl John nucen odejít z funkce ministra vnitra a tím padla i výše popsaná dohoda. Nového ředitele pošty si nakonec vybral ministr Kubice ve spolupráci s premiérem Petrem Nečasem.

Na ministerstvu vnitra má dnes poštu na starosti nově jmenovaný ekonomický náměstek Radek Šmerda, který letos krátce vedl ministerstvo dopravy a předtím působil na ministerstvu obrany. Šmerda má blízko k ministru financí Miroslavu Kalouskovi, ten má zase dobré vztahy se šéfem dozorčí rady České pošty Jiřím Maceškou. Právě o Maceškovi se letos spekulovalo jako o nástupci Hrdé. Nakonec se však ředitelem stal Zatloukal.

 

Škrty a zisk

350 milionů korun

Ředitel České pošty Petr Zatloukal počítá s tím, že letošní rok firma zakončí se ziskem převyšujícím částku 300 milionů korun. Původní plán byl 50 milionů.

1700 zaměstnanců

Česká pošta i letos pokračovala ve snižování počtu zaměstnanců.Firmu opustilo několik stovek doručovatelů a na konci roku bude mít podnik zhruba 33 000 zaměstnanců.

 

Budeme se muset vyrovnat především s propadem přepravy listovních zásilek, jejichž objem bude klesat tempem čtrnáct procent ročně.
PETR ZATLOUKAL
šéf České pošty


Související