Zaměstnavatelé v Česku předpovídají pro 4. čtvrtletí 2011 v průměru stagnaci při náboru nových pracovníků. 7 % z nich očekává nárůst počtu zaměstnanců, 6 % předpovídá jeho snížení a 85 % firem nepředpokládá žádné změny, takže čistý index trhu práce má hodnotu +1 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím je Index o 2 % slabší, ale v meziročním srovnání hlásí zaměstnavatelé zlepšení o 3 %..

Je stále zřejmější, že vlna optimismu českých zaměstnavatelů, která v oblasti náboru nových zaměstnanců panovala posledních 6 měsíců, se pomalu změnila v opatrnost. Tento posun je přímým důsledkem negativních zpráv o ekonomice v eurozóně a hrozbě potenciální nové krize. Zaměstnavatelé po zkušenostech z minulých let reagují na stávající situaci více flexibilně, stále se snaží zefektivňovat svou produkci při snižování počtu zaměstnanců. Mezi jednotlivými sektory ekonomiky ale existují velké rozdíly.

Mezi sektory s negativním výhledem na poslední kvartál 2011 patří i oblast Doprava, skladování a telekomunikace, kde 3 % firem předpokládají nárůst počtu pracovních míst, ale 6 % pokles. Čistý index trhu práce je tedy -3 %, což představuje mezičtvrtletní zhoršení o 8 % a meziroční o 6 %. Pokles v tomto sektoru zaznamenal průzkum od Q3 2008 do Q1 2010. Ve 2. čtvrtletí 2010 přišel velký nárůst optimismu, který se postupně korigoval.

Zaměstnavatelé v Praze očekávají pro 4. čtvrtletí mírně optimistické náborové prostředí s Čistým indexem trhu práce +7 %. Trh práce v Čechách bude podle společnosti Manpower v nadcházejícím čtvrtletí nejistý, Index zde dosahuje hodnotu 0 %. Zaměstnavatelé na Moravě předpovídají utlumené náborové aktivity s Indexem -2 %.

Související