Na pařížském letišti Paris Roissy Charles de Gaulle (CDG) budou poprvé na evropském kontinentu kontrolováni cestující podle otisků prstů. Francouzská pohraniční policie zahájila 1. června v terminálu F2 šestiměsíční zkušební provoz systému kontroly cestujících s využitím jejich biometrických údajů. Hlavním důvodem k jeho zavedení je důslednější kontrola osob v souvislosti s riziky terorismu, provozovatel ale slibuje i snadnější a rychlejší odbavení než dosud.

Systém automatického rozpoznávání otisků prstů Pégase vyvinul francouzský koncern SAGEM. Jeho používání je prozatím dobrovolné, využít ho může kterýkoli dospělý cestující z členského státu EU nebo ze Švýcarska. Při bezplatné registraci u pohraniční policie se pořídí otisk obou ukazováčků a cestujícímu se vystaví průkaz s osobními údaji (jméno a příjmení, datum a místo narození, adresa, národnost, číslo průkazu totožnosti, jeho typ a platnost, datum a čas registrace a platnost průkazu).

Na jednom ze dvou kontrolních stanovišť na letišti vloží cestující kartu do čtečky a systém po její kontrole otevře dveře. Uvnitř kontrolního stanoviště položí některý ze svých ukazováčků na čtečku biometrických údajů, načež systém porovná údaje zadané v systému s otiskem prstu cestujícího. Pokud něco nesouhlasí, otevřou se postranní dveře vedoucí do místnosti, kde proběhne konvenční kontrola identity. Pohraniční policie slibuje uchování údajů v dokonale zabezpečené databázi. Po skončení zkušebního provozu budou veškerá data smazána. Data v systému se mohou na žádost cestujícího opravovat a cestující má také právo kdykoli požádat o jejich smazání.

Francouzská společnost SAGEM, která se orientuje především na výrobu elektroniky, telekomunikační, vojenské a bezpečnostní techniky, vyhrála v říjnu 2003 výběrové řízení vypsané správcem letiště, firmou Aéroports de Paris, na dodávku systému pro kontrolu letištního personálu na základě biometrických údajů. Instalován byl v roce 2004 a v roce 2005 byl rozšířen na kontrolu cestujících. S biometrickou kontrolou cestujících se experimentuje především v USA. V Evropě probíhají pokusy s využitím oční duhovky (Frankfurt nad Mohanem, Amsterdam Schiphol).

Související