K technologickým změnám, které by se měly podle odborníků RICS v realitách široce prosadit v nejbližších pěti letech, patří 3D tisk, internet věcí, blockchain, umělá inteligence, robotika a další. V západní Evropě a Severní Americe se také stále více automatizují činnosti, kterou jsou s nemovitostmi spojené, jako například vklady do katastru, části procesu oceňování a nabízení nemovitostí k prodeji na cloudových platformách.

„V příštích 18 až 24 měsících digitalizace urychlí celkovou proměnu realitního trhu. Řada realitních firem, ať už vlastní konkrétní nemovitosti či nikoliv, spravuje velké množství dat, díky kterým nově vytváří tržní hodnoty. Digitalizace stírá hranici mezi reálným a online světem. Dobrým příkladem mohou být dvě společnosti: aktuálně nejcennější maloobchodní firma Alibaba nemá žádný vlastní inventář a největší poskytovatel ubytování Airbnb nevlastní jedinou nemovitost. Digitální transformaci není možné zastavit, je nutné ji přijmout jako fakt,“ uvádí Tamás Polster, vedoucí strategických poradenských služeb pro region EMEA poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

 

BIM aneb stavebnictví 4.0

Díky moderním technologiím lze efektivně navrhovat a stavět nové komerční i rezidenční nemovitosti. Systém BIM (Building Information Modelling) umožňuje jednotnou správu digitalizovaných dat, díky kterým je spolupráce jednotlivých pracovních týmů mnohem efektivnější a výstavba dané nemovitosti rychlejší. BIM začínají používat také developeři v České republice, tuzemským lídrem v této oblasti je společnost Skanska. BIM je také možné doplnit o finanční model, který se využívá při sledování nákladů nejen v průběhu výstavby, ale také v rámci dlouhodobé správy.

„Při používání modelu BIM všechny profese, které se na projektu sejdou, používají jednotný systém zpracování a interpretace dat. Výsledkem je jednoznačně lepší spolupráce a větší přehlednost. Databáze BIM se automaticky aktualizuje, když dojde k jakýmkoliv změnám ve výkresu. Návrhy jsou zpracovány v 3D a je pak snadné vytvořit atraktivní pohledy a virtuální průlety projektem. Hodí se to zejména při komunikaci s obchodními partnery. Evropský parlament zároveň doporučil užívat BIM na veřejných stavebních zakázkách napříč Evropou, aby se maximálně zvýšila jejich efektivita,“ říká Lara Paemen, ředitelka IFMA Europe.

Realitní transakce online

Na trhu realitních investic v západní Evropě a Severní Americe se prosazují uzavřené online databáze, které obsahují maximum informací o dané komerční budově včetně její transakční historie. V závislosti na tom začínají vznikat také privátní blockchain projekty, kde je nebo bude možné obchodovat s komerčními nemovitostmi online za využití robotů a umělé inteligence. Na bázi blockchainu již nyní vznikají státem podporované vklady nemovitostí do katastru (ve Švédsku či Kanadě). K urychlení investičního procesu přispívá také stále větší automatizace oceňování nemovitostí.

V České republice začínají vznikat i první crowdfundingové projekty, které umožňují drobným investorům vložit své finanční prostředky do komerčních projektů. Jde například o projekt Upvest nebo Crowdberry.

V návaznosti na aktuální vývoj na vyspělejších realitních trzích v západní Evropě a Severní Americe očekávají odborníci RICS další vzestup online platforem, které nabídnou k prodeji či pronájmu rezidenční a komerční nemovitosti.

Související