Balíkový přepravce GLS, který v celé Evropě disponuje sítí 14 tisíc partnerských výdejních míst, takzvaných ParcelShopů, nechal výzkum realizovat na reprezentativním vzorku 1000 respondentů. Výzkum ukázal, že v současnosti je každá šestá zásilka v Česku doručovaná na výdejní místo. V minulém roce to byla přibližně každá sedmá.

Využívání výdejních míst se liší s věkem příjemců zásilek. Zatímco ve věkové skupině 27 až 35 let je využívá čtvrtina dotázaných, u respondentů ve věku 45 až 53 jen každý desátý a s rostoucím věkem podíl klesá. Obliba je rozdílná i v závislosti na získaném vzdělání. Zatímco u vysokoškolsky vzdělaných respondentů využívá výdejní místa přibližně každý čtvrtý, jen 7 procent vyučených respondentů využívá výdejní místa.

Velikost obce překvapivě na oblibu výdejních míst vliv nemá. „Rozdíl mezi malými obcemi a velkoměsty je jen v jednotkách procentních bodů. Je to do jisté míry dáno tím, že obyvatelé menších obcí často do práce dojíždějí a výdejní místa slouží jako vhodná příležitost k vyzvednutí balíku po cestě do nebo z práce,“ vysvětluje Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

O výdejních místech podle GLS ví dvakrát více Čechů než před rokem. „Jsme rádi, že povědomí Čechů o výdejních místech výrazně roste, a tím logicky roste i počet zákazníků, kteří ParcelShopy využívají. Tento systém je výhodný nejen pro odběratele zásilek, ale i pro provozovatele ParcelShopů, kterým přicházejí do jejich provozoven noví potencionální zákazníci,“ uvádí Pavel Včela.

Související