Na stěnách humpoleckého skladu developera CTP u dálnice D1 vzniklo obří graffiti. Jde ale o legální malbu, takzvaný mural art, což je moderní umělecký proud, kdy výtvarníci pomalují obvykle značně velkou stěnu ve veřejném prostoru. Na začátku příštího roku se pak má objevit podobné dílo na další skladové budově, a to u Letiště Václava Havla v Praze.

Obě malby, které provádějí vítězové soutěže Art Wall, budou mít plochu přes 6500 metrů čtverečních a vznikají s cílem vylepšit pověst průmyslových staveb. "Chceme našim halám kromě výborných technických standardů dát i společenský rozměr. Věřím, že toto propojení umění a industriálních parků povede ke zvýšení kulturní úrovně a zároveň se stane inspirací ke zkrášlování průmyslových a logistických hal v ČR i v dalších zemích střední a východní Evropy," říká Remon Vos, generální ředitel CTP.

Proti výstavbě průmyslových nemovitostí často bojují různé místní spolky, neziskové organizace i vědci. Hlavním argumentem bývá, že haly zabírají půdu vhodnou pro zemědělství, hyzdí krajinu a zhoršují podmínky pro vsakování vody. Naopak developeři tvrdí, že průmyslové stavby nezabírají tak významnou plochu a že sklady se staví hlavně kvůli zvyšující se spotřebě obyvatel.

Související