Firmy stále marně hledají nové zaměstnance. Češi už prakticky došli, proto se zaměstnavatelé poohlížejí v cizině. Pomoct jim chce také ministerstvo financí, které se obává, že by problémy firem mohly v budoucnu znamenat méně peněz ve státním rozpočtu. Navrhuje proto usnadnit získávání víz pro Vietnamce.

Materiál zřejmě nespadne pod stůl ani po volbách. Jejich jasný vítěz, hnutí ANO, dokonce navrhl přijmout až 200 tisíc pracovníků z ciziny. "Považujeme za více než žádoucí tuto problematiku řešit, neboť se na nás dlouhodobě obracejí podnikatelské subjekty s tím, že řadu pracovních míst se nedaří obsadit, protože čeští občané o některé pozice nemají zájem," říká Jakub Vintrlík z ministerstva financí.

Inspirace Ukrajinou

Vietnamci by víza mohli získat rychleji hlavně proto, že by obešli elektronický registrační systém Visapoint. Prostřednictvím systému ministerstva zahraničí si cizinci podávají žádost o pobyt v Česku. Podle úředníků resortu financí je ale systém v některých zemích zneužíván skupinami, které s termíny registrace obchodují. Úplatek za přenechání místa se může vyšplhat až na sedm tisíc eur (téměř 180 tisíc korun).

Snadnější získání pracovního povolení nabízí od loňského srpna "režim Ukrajina". Hospodářská komora za více než rok fungování programu vyřídila žádosti pro více než osm tisíc Ukrajinců. Firma si na Ukrajině vyhlédne budoucího zaměstnance a poté kontaktuje některou z podnikatelských organizací, která jí pomůže s papírováním. Žadatel si pak vízum vyřídí sám. Díky pomoci s byrokracií je to pro něj snazší, zároveň se částečně odbourává korupce spojená se získáním víz. Podobně by to mohlo fungovat také ve Vietnamu.

Zástupci firem nápad chválí. "Výpomoc ze zahraničí je nutná, aby tuzemské podniky mohly zajistit své zakázky a nerušit výrobu. Firmy mají většinou s cizinci dobrou zkušenost a na jejím základě je vítají," myslí si Eva Veličková, tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy.

Nejméně nezaměstnaných za 19 let

Zaměstnavatelé v Česku shánějí více než 200 tisíc pracovníků. Počet volných míst narostl v říjnu meziročně o 95 tisíc. Bez práce však bylo nejméně lidí od května 1998. Jejich podíl klesl na 3,6 procenta.

Přibližně 170 zaměstnanců už několik let marně hledá do svého závodu v Havlíčkově Brodě japonský výrobce automobilových dílů Futaba. "Situaci řešíme pomocí agentur práce, které ale nabízejí jen pracovníky z Rumunska nebo Bulharska. Ti se však jeví jako značně nepřizpůsobiví," říká Petr Charvát, personální ředitel společnosti.

Problémy s nedostatkem kvalitních pracovníků nutí firmu, která patří do koncernu Toyota, dokonce odmítat některé zakázky. Proto společnost ministerstvu financí navrhla projekt, který by Vietnamcům získání víz usnadnil. "Před krizí jsme zaměstnávali několik desítek Vietnamců a byli jsme spokojeni jak s jejich pracovní morálkou, tak i s tím, jak se v Česku usadili," dodává Charvát.

Firmám podle Hospodářské komory nejvíce chybí řemeslníci, řidiči, kvalifikovaní dělníci nebo skladníci. Zástupci komory nedávno přišli s nápadem "dovážet" pracovníky pro změnu ze Srbska. "Donedávna tam fungoval automobilový průmysl, který po sobě zanechal 30 tisíc kvalifikovaných zaměstnanců. Jejich znalosti by mohly české podniky využít," uvedl Miroslav Mühlböck, člen dozorčí rady komory. Ta o plánu jedná s ministerstvy a některými srbskými svazy.

Související