Nejsou lidi. Neustále omílané téma posledních dvou tří let. Firmy vymýšlejí všechny možné způsoby, jak pracovníky najít, na to nejpodstatnější ale často neslyší. Na zvyšování mezd.

Na první pohled platy rostou pěkně, za první čtvrtletí roku o 5,3 procenta. Realita je ale jiná. Růst brzdí zvyšující se inflace, a navíc se letos v Česku zvyšují platy nejpomaleji ze všech zemí střední Evropy. V Maďarsku například v únoru narostly o více než 10 procent.

Ještě podstatnější než výše mzdy ale je, co si za ni člověk koupí. Pokud se porovná třeba Čech a Němec s průměrným platem v dané zemi, kteří peníze utrácí podle stejného modelu, pak (podle portálu Numbeo.com) Němec ušetří za měsíc o 23 tisíc korun víc než Čech.

V Česku je také obrovský rozdíl mezi výkonností ekonomiky a výší mezd. Zatímco HDP u nás dosahuje 87 procent průměru EU, kupní síla jen 60 procent průměru EU. Lépe se mají třeba Slovinci, Slováci nebo Estonci. Z toho vyplývá, že platy by se měly v Česku zvedat.

Problémem české ekonomiky ale je, že její konkurenceschopnost je do značné míry založená právě na levné pracovní síle. Proto k nám zahraniční firmy přesouvají obchod, výrobu i sklady, a české ekonomice tak z velké části dominují. A v jejich zájmu zvyšování platů určitě není.

Češi jsou národem remcalů. Jenže místo aby zašli oficiálně za šéfem a předložili věcné argumenty, raději na poměry nadávají v hospodě nebo kamarádům při obědě, což kýžený výsledek určitě nepřinese.

I to se ale mění, a až Češi získají větší sebevědomí a řeknou si o víc peněz, firmám nic jiného nezbyde. Aktuálně by sice největší průšvihy s nedostatkem lidí mohla změnit připravovaná novela zákona o zaměstnanosti, která má českým firmám usnadnit "zapůjčení" cizinců ze zemí mimo EU. Jenže ta všechno nevyřeší.

Každopádně srovnávací čísla jasně říkají, že mzdy jsou v Česku podhodnocené, a i proto by se firmy měly víc zamyslet nad tím, jestli se jim nevyplatí prostě zaměstnancům zvyšovat platy.

Podle průzkumu Jobsindexu není 40 procent Čechů, kteří pracují na smlouvu, se svou prací spokojeno. To je 1,7 milionu lidí. Hlavním důvodem je právě výše mzdy. Takže kdo si připlatí, má k dispozici poměrně slušnou armádu pracovníků.

Související