Západní Čechy se v posledních letech stávají skladovým centrem pro expanzi zahraničních obchodních řetězců a e-shopů. Nejčastěji jde o německé firmy, které z našeho území distribuují své zboží do jižního Německa nebo Rakouska. Usadily se tu, nebo to plánují, firmy jako Weltbild, Lidl, Babymarkt, dm drogerie, Tchibo, Allyouneed Fresh nebo Primark.

"Máme několik nových projektů, na kterých aktuálně pracujeme, a některé z nich jsou umístěné opět do západních Čech a opět jsou to služby pro západní Evropu," potvrdil zmíněný trend Jan Vymazal, regionální provozní ředitel DHL Supply Chain.

Právě tato společnost provozuje nové distribuční centrum irského řetězce s módou Primark, které se oficiálně otevřelo před rokem v západočeském Boru u Tachova. Obsluhují se odtud kamenné obchody firmy v Německu a Rakousku.

Spolupráce Primarku s DHL začala před lety ve Velké Británii a postupně se rozšířila do řady dalších zemí. V Evropě logistická firma provozuje sklady řetězce i ve Španělsku a Německu. Primark analyzoval nejvhodnější lokality pro vybudování nového skladu pro distribuci do části Německa, Rakouska a v budoucnu zřejmě i pro další expanzi. Volba padla právě na lokalitu v západních Čechách na dálnici D5 asi 15 kilometrů od česko-německých hranic.

Centrum má úctyhodné rozměry - rozkládá se na ploše 50 550 metrů čtverečních a dalších 32 850 metrů plochy se nachází ve třech mezaninech. Výška budovy je pak 16 metrů, což je o něco více, než bývá obvyklé. "Projekt byl navíc pojatý tak, že tu musí být prostor pro další expanzi. Půdorys budovy se může de facto zdvojnásobit," dodal Jan Vymazal.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?