Pokud firma nechce vynakládat zbytečně velké prostředky na nákup a provoz manipulační techniky, musí především vybrat vozík vhodný pro danou činnost. Zní to jako banalita, ale v mnoha skladech podceňují míru nasazení techniky, která pak může trpět přetěžováním. Každá firma tak před nákupem musí zvážit, jak často bude stroje používat, jakou spolehlivost, odolnost či produktivitu očekává, a podle toho zvolit nejen typ vozíku, ale i zda si pořídí nový, či repasovaný vozík, anebo zda si vozík pronajme.

"Vycházet pouze z pořizovacích nákladů je málo, každý vlastník stroje by se měl přinejmenším dále ptát: Kolik zaplatím za údržbu vozíku? Kolik zaplatím za palivo za dobu životnosti vozíku? Kolik zaplatím za opravy? Určitě není od věci nabízené vozíky si zdarma vyzkoušet a provést přitom test spotřeby," doporučuje Martin Petřík, vedoucí marketingového oddělení ve společnosti Linde Material Handling.

Způsobů, jak snížit celkové náklady na vlastnictví, je celá řada. Například nadstandardní výbava, nové technologie a specializované nástroje mohou sice zvýšit pořizovací náklady, ale z dlouhodobého hlediska přinášejí úsporu. Již taková drobnost, jako jsou kvalitnější pneumatiky s menší přilnavostí, může snižovat spotřebu paliva anebo elektrické energie.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?