Supply Watch umí i díky analýze přirozeného jazyka detekovat rušivé vlivy v dodavatelském řetězci společnosti dříve, než způsobí finanční ztráty nebo poškození dobré pověsti. Sledování rizik u dodavatelů probíhá na základě veřejně dostupných dat a monitorováním internetu, včetně dat o finančních ukazatelích, fúzích a akvizicích. Zároveň systém sleduje dodavatelovi škody na životním prostředí, výpadky v dodávkách, problémy s kvalitou výroby či spory se zaměstnanci.

„Našim zákazníkům poskytujeme řešení, které detekuje a minimalizuje potenciální selhání dodavatelů dřív, než k nim dojde. Díky tomu se mohou zaměřit na včasnou minimalizaci rizika a kontrolu aktivit svých nejdůležitějších dodavatelů a třetích stran,“ říká Tobias Larsson, vedoucí programu Resilience360 v oddělení DHL Customer Solutions & Innovation. „Přehled a transparentnost, které zákazníci získají díky nástroji Supply Watch, jsou dalším příkladem toho, jak může být digitalizace prospěšná pro kompletní dodavatelské řetězce.“

DHL Resilience360 Supply Watch monitoruje 140 různých kategorií rizik, včetně finančních, ekologických a sociálních faktorů, ať se jedná o rizika vyplývající z trestné činnosti, protestů zaměstnanců, nedostatečné kvality, nebo ohrožení dodavatelského řetězce nedostatečnými dodávkami, omezením kapacity a zpožděním dodávek. Používaný systém, založený na strojovém učení a zpracování přirozeného jazyka, analyzuje data na základě sledování až 30 milionů příspěvků z více než 300 000 zdrojů na internetu a sociálních sítích, aby mohl detekovat potenciální rizika narušení dodavatelského řetězce.

Systém, který pročítá statisíce diskusí

Případy, jako je například insolvence Hanjinu, jednoho z deseti nejdůležitějších poskytovatelů kontejnerové námořní přepravy na světě, která vedla k nedostatku kapacit a narušení dodavatelských řetězců na celém světě, mohou dodavatelské řetězce zcela zpřetrhat. Mnohé firmy také často nevědí, kdo je dodavatel jejich dodavatele, a zde tento třetí článek například nepodniká v rizikových oblastech. Nedávný globální vyděračský útok „WannaCry“ je dalším příkladem situace, v níž by mohl systém pomoci identifikovat dodavatele, kteří byli údajně postiženi, a tím umožnit společnostem, které s nimi spolupracují, podniknout vhodná preventivní opatření ve svých dodavatelských řetězcích.

Vývoj inteligentního systému Supply Watch probíhal za podpory předních lingvistů a odborníků na data, aby byla zaručena spolehlivá analýza jak obsahu, tak i kontextu internetových diskuzí. Supply Watch rozumí lidské řeči a vyhodnocuje, jak lidé po celém světě hovoří o událostech a situacích, které mohou být důležité z hlediska rizik.


Mnohé faktory, jako třeba problémy s kvalitou dílů od dříve spolehlivých dodavatelů, lze předvídat jen stěží. I tyto problémy se ale systém pokouší odhalit monitorováním článků a souvisejících diskuzí, odkud čerpá indicie o potenciální tísni dodavatele. Touto funkcí se systém výrazně odlišuje od konvenčních přístupů založených na vyhledávání, protože pracuje téměř v reálném čase.

Související