Přestože poměrně dost firem v České republice stále řídí sklady takzvaně papírově, je nasazování WMS (warehouse management system), tedy systému pro efektivní plánování, řízení, sledování a vyhodnocování skladových provozů, stále běžnější a pomalu se stává standardem.

Z velké části je to způsobené rychlým rozvojem trhu e-commerce a tradičních retailových firem, které se snaží na trhu prosadit tím, že zákazníkům nabízejí stále širší sortiment. S jeho růstem pak roste i počet skladových položek, uspořádání skladu je stále více fragmentované a řízení skladu je proto složitější. Vyšší počet položek také znamená, že od každé položky bude na skladu menší počet kusů, což nutí firmy k lepšímu plánování skladové zásoby.

"Mění se poptávka, která je stále větší, a i relativně malé sklady s malým počtem skladníků zavádějí WMS systémy. Hledají sofistikovaná řešení, protože chtějí získat stejné nástroje, jaké si dříve mohly dovolit pouze velké firmy. Mají často i velké ambice růstu, a proto investují do špičkových řešení," uvádí Rostislav Schwob, ředitel DCI divize ve společnosti Aimtec.

Za rozšíření řízených skladů také do jisté míry mohou i samotní koncoví zákazníci. Kvůli tlaku na čím dál kratší doručovací časy musí firmy investovat do systémů a technologií, které jim rychlé odbavení objednávek umožní. Dobrý systém řízeného skladu dokáže díky přesným informacím sklad naplnit tak, aby byly zásoby optimální, což vede nejen k rychlejšímu vyřizování objednávek, ale i ke snížení objemu financí vázaných v zásobách. Z tohoto důvodu také roste tlak na důsledné vyhodnocování dat z WMS, protože pouze na základě přesných a aktuálních dat může docházet ke zvyšování efektivity a snižování zásob.

Nejen řešení, ale i know-how

Od WMS firmy očekávají především správně zorganizovaný sklad na základě ABC analýzy. "Hlavními požadavky stále zůstává mít ty nejvíce obrátkové artikly nejdostupnější a naopak," vysvětluje Marek Drahuský, manažer logistických produktů ve společnosti ICZ, a dodává, že důležité je i přizpůsobení systému specifickému provozu skladu: "Na počátku implementace je potřeba určit, jaké zásoby se budou v řízeném skladu evidovat. Často se totiž stává, že je evidováno mnoho různorodých výrobků různých vah a rozměrů, pro které je potřeba WMS nastavit, a reálně se pak pracuje jen s částí."

Společnosti často vstupují na neprobádanou půdu, a tak hledají dodavatele, který by jim nejen integroval řešení, ale pomohl s nastavením procesů. Integrátoři WMS poskytují celou řadu služeb od prvotní analýzy procesů přes datovou analýzu, zpracování konceptu a návrh optimalizace až po integraci na další informační systémy.

"Firmy chtějí při pořízení nového řešení získat i know-how, jak stávající skladové procesy zefektivnit a mít stabilní vyzkoušené řešení. Také se snaží vyplnit prázdná místa, která nejsou stávajícími systémy automatické identifikace pokryta. Příkladem může být plánování, řízení a kontrola nakládky," říká Luboš Doležal, obchodní ředitel společnosti Kodys. Pro firmy jsou také důležité manažerské nástroje WMS systému, například sledování výkonnosti pracovníků.

Automatizace není o nic těžší

Distribuční centra a sklady, stejně jako další články v logistickém řetězci, v dnešní době velice těžko shánějí zaměstnance. Nedostatečnou kapacitu pracovních sil tak sklady čím dál častěji musí řešit nasazováním nových a efektivnějších technologií. V oblasti vychystávání to tak mohou být například technologie pick-by-voice a pick-by-vision, tedy vychystávání s pomocí sluchátek a chytrých brýlí. Obě tyto metody pickerům usnadňují práci díky tomu, že nemusí používat žádný ruční skener a mají tak obě ruce volné na práci.

"Aktuálním trendem je stále širší používání automatizace, automatických skladových systémů, poloautomatických vozíků, dopravníků, sorterů anebo výtahových systémů," vypočítává Rostislav Schwob další způsoby, kterými sklady spolu s WMS zvyšují svoji průchodnost. Profesionální WMS řešení jsou na automatizaci připravené a nasazení řízeného skladu spolu s automatizovanou technikou není zvlášť náročnější.

Zdržení ale může nastat v případě obtížnější komunikace s dodavatelem automatizované technologie. "Podmínkou integrace systémů typu vysokohustotních skříní, jeřábových automatických zakladačů či autonomních automatických vozíků je jasné nastavení komunikace pomocí rozhraní, které realizujeme ve spolupráci s jejich dodavatelem. Těžší implementace může být se systémy od společností, které nemají evropské zastoupení a jednání o nastavení o komunikačních rozhraních probíhají na dálku," upozorňuje Marek Drahuský.

WMS v cloudu je na vzestupu

Před zaváděním systému řízeného skladu v minulosti firmy odrazovaly vysoké pořizovací náklady, především investice do IT infrastruktury. Většina všech poskytovatelů ale již dnes nabízí WMS i v cloudu, tedy jako službu s měsíčními splátkami, což je výhodné především pro malé firmy, které si velkou investici nemohou dovolit.

"Výhody cloudového řešení jsou bezesporu v základní ceně, nižších nákladech na vlastní IT firmy a přesných odhadech nákladů pro provoz systému v řízeném skladu firmy. Cloudové řešení je ideální pro menší implementace bez nutnosti investovat do drahé a velké instalace," popisuje výhody WMS jako služby Tomáš Štefl, account manager ve společnosti Made4Net Systems. Díky vložení vlastního IT do cloudu také firma odstraní režii spojenou s provozem vlastní infrastruktury, jako je správa, údržba a aktualizace serverů. Díky tomu je i nasazení řešení rychlejší.

Logicky tak z tohoto řešení nejvíce těží firmy, které mají v cloudu i ostatní systémy a ve firmě nemají žádný výkonný server. Při porovnání nákladů na klasické a cloudové řešení je jednou z největších částek právě cena fyzického či virtuálního serveru potřebného pro chod WMS. Kromě jeho výkonnosti je třeba brát v úvahu také otázku zabezpečení celého datového toku, což jsou opět další náklady.

Otázka bezpečnosti samozřejmě vyvstává i u cloudového řešení, kde může firmy znepokojovat, že jsou jejich data uložena u někoho jiného. "Některé společnosti mají přísnou bezpečnostní politiku, která vylučuje svěření dat třetím stranám, což v případě cloudu reálně nastává," uvádí Luboš Doležal. Nevýhodou také může být nutnost perfektní konektivity. Při cloudovém řešení tak například musí signál ze skeneru skladníka projít přes wi-fi skladu, několik vysílačů, poskytovatele datových služeb a zpět se dostane informace o tom, kam má skladník dané zboží uložit. V dnešní době je to otázka milisekund, ale ve velkém objemu transakcí může docházet k prodlužování odezvy. Potenciální výpadek připojení k internetu také může snadno ochromit chod celého skladu, v dnešní době je to ale již velice nepravděpodobné.

Přestože tak u větších společností většinou při rozhodování stále ještě vítězí tradiční řešení, i některé z nich už volí WMS v cloudu. Jde především o sklady, které se pravidelně potýkají se silnými výkyvy v objemech a sezonní špičkou. "Vlastní servery firmy nikdy nevyužívají optimálně. Většinu provozu jsou využívány méně, a když nastane špička, tak není k dispozici dostatečný výkon. To se u WMS v cloudu nestane, firma vždy dostane takový výkon, jaký právě potřebuje. Hlavní rozdíl tak u cloudu nevidím v ceně, ale v kvalitě služeb," vysvětluje Rostislav Schwob s tím, že firmy tím nebudou tolik šetřit, ale dostanou za stejné peníze daleko větší výkon a více služeb, o které se nebudou muset starat.

Jinak nedosažitelná efektivita

Jedna z největších implementací cloudového WMS v Evropě proběhla začátkem roku v devíti crossdockových skladech společnosti Ford. Automobilka nasadila systém Infor SCE v sedmi zemích, mimochodem i v České republice, a v plánu má nasazení na všech překladištích v Evropě. "Nasazení jednoho cloudového řešení napříč všemi sklady může přinést zvýšení efektivity, které by jinak nebylo možné. Především toto řešení usnadňuje nasazení standardních operačních procedur, umožňuje porovnávat klíčové indikátory v jednotlivých skladech a identifikovat potenciální úzká hrdla v dodavatelském řetězci," popisuje výhody cloudového řešení Buck Chintamani, produktový manažer v oddělení Řízení dodavatelského řetězce ve společnosti Infor.

Největší výhodou WMS ve formě služby je podle Bucka Chintamaniho flexibilita, kdy se systém dokáže snadno přizpůsobit požadavkům na výkon v období špičky. Nasazení podle něj vede ke zkracování cyklů klíčových procesů, rychlejšímu rozhodování a také nárůstu marže díky úsporám. "Cloud nabízí snížení celkových nákladů na řešení díky tomu, že eliminuje potřebu pro tradiční IT infrastrukturu a redukuje proměnné, které se správou takových systémů souvisí. Zodpovědnost za správu, údržbu a kontinuitu systému leží na dodavateli, což mnoho společností vítá, protože se mohou více soustředit na svoje podnikání," uzavírá Buck Chintamani.

Základem nadcházející čtvrté průmyslové revoluce je užší propojení systémů, které díky získaným datům dokážou lépe využívat dostupné kapacity. To přesně platí i pro systémy řízeného skladu, jejichž implementace bude nutností pro každou firmu, pro kterou je bezpodmínečně nutné bez chyb a co nejrychleji odbavit všechny zákaznické objednávky. Správná organizace skladu, optimální skladové zásoby a nižší náklady na provoz jsou pak příjemným bonusem.

Podle analýzy dat z WMS mohou firmy správně nastavit organizaci svého skladu, aby nejobrátkovější položky byly vždy co nejdostupnější s přihlédnutím k předpovědi poptávky.
Foto: Shutterstock

 

Článek vyšel v únorovém čísle časopisu Logistika.

Související