Prostorový tisk, známý rovněž pod označením aditivní výroba, je procesem výroby produktů pokládáním souvislých vrstev zahřátého plastu nebo kovu. Tento proces má potenciál nahradit konvenční výrobní metody, jako je sváření nebo odlévání, při zlomku dosavadních nákladů. To může vést k vyšší kvalitě produktu, umožnění výroby rozmanitých produktů jednou tiskárnou a zavádění nových druhů produktů i nových strategií a modelů dodavatelských řetězců.

3D tisk je po celém světě postupně využíván pro letecký, strojírenský, automobilový a zdravotnický průmysl. Divize Mercedes Benz Trucks například spustila službu výroby náhradních dílů procesem 3D tisku a ve zdravotnictví vytváří 3D tisk ve spojení se skenery na míru vyráběné předměty pro vnitřní i vnější použití od protéz až po zubní korunky. Nová technika se používá rovněž k autonomní výrobě v místech, kam by byla komplikovaná či nemožná doprava.

„Zpráva rozpoznává v prostorovém tisku technologii, která přináší změnu. Není to však zázračná technika, kvůli níž se stane hromadná výroba ve výrobních závodech překonanou. Její potenciál spočívá ve schopnosti zjednodušit výrobu velmi komplexních a individualizovaných produktů a náhradních dílů, což by mohlo ještě více než dosud přiblížit logistiku s výrobou,“ uvádí zprávu Matthias Heutger, vicepresident divize DHL Customer Solutions & Innovation.

Největší vliv na logistiku náhradních dílů

Mnoho tiskáren zatím dokáže používat pouze jeden materiál a náklady na průmyslovou tiskárnu pro prostorový tisk jsou zatím stále vysoké. Řeší se také otázky záruky, odpovědnosti za škodu a ochrany duševního vlastnictví. Prostorový tisk se musí navíc stát rychlejšíma a pružnějším.

„Ne všechny produkty jsou vhodné k tomu, aby mohly být vyráběny metodou prostorového tisku. Společnosti v mnoha důležitých oborech se však o používání prostorového tisku stále intenzivněji zajímají. Povzbuzují je k tomu potenciální přínosy, které slibují větší možnosti individualizace, menší množství odpadu a lokalizovanější výrobu i dodávky zákazníkům. Nedávný průzkum odhalil, že 38 procent společností očekává, že bude do pěti let používat prostorový tisk ve své sériové výrobě,“ prozrazuje Markus Kückelhaus, viceprezident divize DHL CSI, zodpovědný za inovace a výzkum.

Z logistické společnosti se stane výrobní partner

Spojení poskytovatelů logistických služeb s technologií 3D tisku přinese firmám řadu zajímavých řešení. Například výrobu náhradních dílů dle aktuální poptávky, která by mohla snížit podnikům náklady na skladování, dále služby v blízkosti zákazníka pro rychlou výrobu individualizovaných dílů.

Služby v blízkosti zákazníka zahrnují především oborově specifické služby a integrované služby pro vracení a opravy zboží. 3D tisk by se zde mohl výhodně uplatnit v rychlé výrobě a expedici dílů. To by bylo neocenitelné v energetickém, strojírenském a zpracovatelském průmyslu a také by to mohlo zlepšit realizaci záručních oprav na spotřebitelském trhu.

Celou zprávu v anglickém jazyce najdete zde.

Související