Absolventi předmětu budou podle školy připraveni složit zkoušku pro piloty dronů u Úřadu pro civilní letectví. VŠTE zahájí výuku předmětu na katedře dopravy a logistiky jako součást oboru Technologie dopravy a přepravy. ČTK to řekl mediální zástupce školy Zdeněk Zuntych.

„Multikoptéry, tedy drony, se stávají fenoménem. Jejich vývoj je rychlý, a má-li být zdařilý, musí mít nejen kvalitní legislativu, ale také kvalifikovanou obsluhu,“ řekl garant předmětu Ladislav Bartuška z katedry dopravy a logistiky. Dodal, že VŠTE rovněž připravuje pro příští rok kurzy pro veřejnost, kde by se zájemci učili manipulovat s drony.

Podle Bartušky lidé s těmito znalostmi najdou své uplatnění na trhu. „Dovolím si předpovědět, že vznikne nová profese operátora dronů. Mladý obor, jakým bezpilotní letouny jsou, se totiž stále rychle vyvíjí a tato profese bude potřeba. Stejně jako legislativní sladění civilního a komerčního užívání, aby nedocházelo k problémům v budoucích letech,“ uvedl.

Bezpilotní letoun je letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných plánů nebo pomocí složitějších autonomních systémů. Drony často používá armáda k průzkumným i útočným letům. S bezpilotními letouny se dá například rovněž fotit a filmovat.

Počítá se s nimi také v logistice, například pro doručování zásilek nebo provádění inventur ve skladech. Řada firem je už testuje, například Amazon, DHL, DPD nebo UPS. Nedávno společnost Zipline ve Rwandě rozjela projekt doručování krevních transfúzí do odlehlých oblastí. V Česku o využití dronů v logistice uvažovala automobilka Škoda.

Související