Když dodavatelé regálů a skladových řešení porovnávají kapacitu mobilních paletových regálů s klasickými regály, výsledné údaje se značně liší. Podle některých vzroste využitím mobilních regálů skladová kapacita o 40 procent, podle jiných až o 80 procent. V jednom se ale shodují. Nasazením mobilních paletových regálů může firma nejlépe využít skladovací plochu, kterou má k dispozici.

I v případě, že firma má možnost stávající skladové haly rozšířit o nové prostory, je využití mobilních regálů jednoznačně ekonomičtějším řešením. Náklady na vybudování nových prostor jsou totiž násobně vyšší než náklady na instalaci mobilního skladového řešení.

Oproti tradičním regálům jsou vstupní investice vyšší především o podvozky regálů s technologií pohonu a také provozní náklady jsou vyšší o elektrickou energii, kterou regály ke svému pohonu potřebují. "Celé řešení mobilních regálů nemusí být o mnoho dražší než konvenční paletové regály, dokonce je možné v řadě případů použít konvenční regály pro nestandardní mobilní aplikaci. V jiných případech je nutné naopak použít nestandardní těžké profily konstrukce mobilního regálu pro regály s velkou únosností. V minulosti jsme již instalovali i regály s nosností tisíc tun na jeden podvozek," líčí současnou techniku Martin Petřík ze společnosti Linde MH.

NEJLEPŠÍ VOLBA PRO CHLAZENÉ ZBOŽÍ

Díky svému kompaktnímu charakteru nabízejí mobilní regály oproti stacionárním nižší náklady na vytápění či chlazení skladu. Mimořádně vhodné jsou proto pro mrazírenské a chladírenské provozy, kde je efektivně vynaložena energie potřebná pro chlazení zboží.

"Ve skladech s nízkými teplotami se díky mobilním regálům minimalizuje prázdný prostor pro chlazení. Další výhodou je možnost řízení skladování výrobků po jednotlivých výrobních šaržích, kdy je nutné některé výrobky nechat řízeně určitou dobu v klidu, například při výrobě potravin nebo léků," uvádí Martin Petřík. Nižší mohou být také výdaje na osvětlení, protože u mobilních regálů může být vždy osvětlena pouze ta ulička, kde probíhá manipulace.

MobilnA paletovA regA l BITOVedle manuálních tlačítek přímo na regálech a dálkového ovládání, které mají k dispozici řidiči manipulační techniky, je ovládání mobilních regálů možné propojit se systémem řízeného skladu WMS. Ten může po vyskladnění palety z jedné uličky automaticky začít otevírat uličku, kde je umístěna další paleta v pořadí. Tato implementace je standardně prováděna dodavateli WMS anebo manipulační techniky. Nejběžnějším ale stále zůstává dálkové ovládání.

"Jednou z praktických funkcí mobilních regálů je možnost částečného rozjezdu podvozků, díky kterým se vytvoří více menších uliček namísto jedné obslužné. To v chladírnách a mrazírnách umožňuje lepší proudění vzduchu mimo čas provozu nebo může sloužit při inventurách nebo ručním vyskladňování," uvádí Vladimír Přikryl, ředitel společnosti Beg Bohemia, a dodává, že nasazení mobilních regálů vede také k vyšší bezpečnosti práce.

Bezpečnost provozu je zajištěna řadou prvků. "Na vstupech jsou regály opatřeny optickou bránou, která vyhodnocuje, kolik lidí do uličky vstoupilo a kolik vystoupilo. Regály je také možné osadit počítáním vstupu vysokozdvižných vozíků do uliček. Podél všech pojízdných regálů z obou stran jsou pak další světelné závory, které v případě přerušení paprsku okamžitě vyřadí systém z provozu," vypočítává bezpečnostní prvky Jan Fořt, vedoucí projektant ve společnosti Stow ČR.

NEVHODNÉ PRO SKLADY S VELKOU AKTIVITOU

Mobilní regály nabízejí ze všech regálových řešení nejvyšší využití prostoru, ať už firma zvolí paletové či konzolové regály. Bohužel ale tato technologie není vhodná pro všechny provozy. Hlavní omezení tohoto řešení spočívá v samotné podstatě systému, tedy v pojízdných podvozcích. Ty se totiž mohou pohybovat jen tak rychle, aby neohrozily bezpečnost provozu. Čas vyskladnění konkrétní palety je tedy delší o čas nutný ke zpřístupnění daného regálu, což je sice otázka několika vteřin, ale v provozech s velkou obrátkovostí zboží by tento přístup byl neúnosný.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA"Systém je efektivní díky velmi vysoké utilizaci prostoru, což s sebou nese omezení z hlediska nutnosti častého posunu jednotlivých řad, aby se zpřístupnily dané uličky. Proto není využití tohoto systému vhodné ve skladu s vysokým pohybem manipulační techniky, neboť může jednotlivé skladové manipulanty velmi zdržovat," uvádí Martin Hynčica, obchodní manažer ze společnosti BITO skladovací technika CZ.

Za nevýhodné mohou být také považovány vyšší nároky na konstrukci skladu. Mobilní regály mají vyšší bodové zatížení a vyžadují pevnější podlahy. Instalace je také náročnější o nutnost zabudování kolejnic pro pojezd regálů. Pokud se tak při výstavbě skladu již uvažuje o možném budoucím navýšení kapacity, je výhodné rovnou do podlah instalovat kolejnice pro podvozky mobilních regálů. To je mnohem levnější než případné budoucí frézování a další instalační práce v již používaném skladu.

CO NEJLÉPE VYUŽÍT PŘEDNOSTI A POTLAČIT NEGATIVA

Více než u paletového skladu je u mobilních regálů důležitá inteligentní strategie skladování, která zajistí rychlou dostupnost obrátkovějšího zboží a vysokou průchodnost skladu. Při přechodu na mobilní regály je tak potřeba důkladná analýza sortimentu a četnosti vyskladňování. "Projektu často předchází optimalizační logistická studie, protože se ukazuje, že některá inovativní řešení mohou významně snížit náklady na intralogistiku ve firmě. V řadě případů jsme instalovali čtyřcestné vozíky, které dále umocňují prostorově úsporné řešení s mobilními regály, protože typicky uspoří 20 procent šířky uličky proti retrakům a 40 procent proti čelním vozíkům. Takové řešení pak skutečně podstatným způsobem zvyšuje efektivitu skladování," vysvětluje Martin Petřík.

Čtyřcestné vozíky nasadila společnost Linde MH společně s mobilními regály do firmy Aperam Stainless Services & Solutions Tubes CZ. Řešení přineslo maximální využití objemu skladového prostoru a bylo levnější než výrobcem navrhované řešení s využitím speciálního jeřábu.

Dalším příkladem vhodně zvolené regálové technologie je nasazení mobilních regálů ve společnosti Made, které realizovala společnost BITO skladovací technika CZ. "Vybudovali jsme sklad pro uložení a zrání uzenin. Zde bylo dosaženo maximální možné skladovací kapacity a zároveň byla minimalizována negativa tohoto systému vzhledem k povaze skladu samotného. Tedy pomalu obrátkového skladu s menším množstvím manipulační techniky," uvádí Martin Hynčica.

Vhodným nastavením mobilního regálu a optimalizací rozložení zaskladněného zboží lze negativa tohoto systému snížit. Pro sklady s vysokým pohybem techniky a nutností rychlého vyskladňování, například v oblasti FMCG, přesto toto řešení není vhodné. Maximálně pro méně obrátkový sortiment. Pokud má ovšem firma vhodnou skladbu zboží a nepočítá při vyskladňování palet každou vteřinu, je mobilní regál logickým a nákladově efektivním řešením.

Související