Společnost DPD předpokládá, že skoro celý zisk za poslední dva roky mohou spolknout platby České poště. Téměř všechny firmy oboru zásilkových služeb vedou právní bitvy, aby svému konkurentovi platit nemusely.

Podle zákona se mají podílet na ztrátách České pošty z let 2013 a 2014 za poskytování služeb ve veřejném zájmu. Kolik ale mají platit, stále nevědí. Vše navíc nasvědčuje tomu, že nejistota bude trvat minimálně další měsíce.

Nyní, téměř na konci roku 2015, se ví pouze to, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) uznal České poště 753 milionů korun nákladů za rok 2013. Na tuto částku se mají složit jak samotná pošta, tak její konkurenti.

Pro zásilkové firmy je to částečně dobrá zpráva. Je to výrazně méně než původně požadovaných 1,8 miliardy.

"Rezervy jsme si museli vytvořit podle požadovaných 1,8 miliardy, že to bude méně, jsme ještě nevěděli," říká šéf DPD Daniel Mareš. Firmě tak prudce poklesl zisk.

Jinou možnost neměla, riziko, že bude muset platit do kompenzačního fondu, jí bylo známé. Svůj podíl ale musela odhadovat. Jen ČTÚ ví, jak na tom jednotlivé firmy přesně jsou.

Nyní doručovatelům zásilek visí nad účetnictvím dalších 1,8 miliardy, které si pošta nárokuje za rok 2014. Úřad stále posuzuje, zda je nárok oprávněný.

ČTÚ předpokládá vydání rozhodnutí do konce roku 2015. V tuto chvíli nelze předjímat výsledek ověřování ani výslednou částku čistých nákladů," říká mluvčí úřadu Martin Drtina. Pokud ale částku seškrtá, stejně jako před rokem, dá se čekat, že se pošta odvolá a proces se zase protáhne.

Zásilkové firmy se za pomoci právníků chtějí vyvléknout z nutnosti přispívat, nebo alespoň ve svůj prospěch změnit způsob výpočtu jejich podílu na trhu. Někteří v čele s DHL a TNT se obracejí přímo na Evropskou unii.

Tvrdí, že jim přijde v rozporu s volným trhem, aby se museli skládat na svého ztrátového rivala. Doufají, že soudy rozhodnou v jejich prospěch, což by ale znamenalo, že minimálně miliardu pro Českou poštu bude zase muset hledat český stát. Další − včetně například DPD − se přou s ČTÚ o to, zda jsou vůbec poštovními doručovateli.

ČTÚ doslova nahání i další zásilkové firmy, které podle něj mají poště přispívat, aby se zaregistrovaly jako poskytovatelé poštovních služeb. Firmy se odvolávají a případně soudí, a celý proces se tak výrazně prodlužuje. ČTÚ stále neví, mezi koho a v jakém poměru bude částku rozpočítávat.

Zjednodušeně řečeno by poště měl přispět každý, kdo má systém svozu a rozvozu zásilek a utrží nad tři miliony korun ročně, týkat by se to nemělo menších kurýrních služeb či rozvozů zboží.

Podnikání v oboru se tak ztížilo o nejistotu, že se vůbec neví, kolik se bude přispívat poště. Pro většinu firem jde o poměrně velký zásah do zisku nebo i cestu do ztráty. Naopak Česká pošta je dál v nejistotě, kdy a zda vůbec dostane očekávané peníze.

Za letošní rok si ale firmy už starosti dělat nemusí: poslanci a včera i senátoři odhlasovali, že se o poštu napříště postará státní rozpočet. Letos má pošta dostat 700 milionů korun, každý další pak o sto milionů méně. Zdánlivě to vypadá, že pošta získá zhruba tolik, jako si nárokuje za rok 2013.

A kvůli tomu, že už nebude muset sama odvádět svůj podíl do původního kompenzačního fondu, bude pro ni nová zákonná úprava výhodnější.

Související