Pod bílým zahradním stanem posedává třicítka lidí, z vedlejší tovární haly co chvíli vychází asistent s visačkou Amazonu a vyvolává jména uchazečů o práci. Ti se zvednou a mizí v dobrovízském hangáru, kde vyplní on-line dotazník a projdou zdravotní prohlídkou.

Požadavky nejsou nijak náročné, zhruba každý druhý pak opouští sklad s tím, že je čerstvým zaměstnancem největšího internetového obchodu světa. Ten právě finišuje s výběrem lidí, aby se centrum, jež bude obsluhovat německý a rakouský trh, mohlo od září naplno rozjet.

Dnů otevřených dveří už společnost udělala pět, další budou následovat. Spolu se všudypřítomnými billboardy a reklamou jde o jednu z největších firemních náborových kampaní v Česku za poslední roky.

"S dosavadním průběhem náboru zaměstnanců pro naše nové distribuční centrum v Dobrovízi jsme velmi spokojeni. Na pozici pracovníků centra jsme obdrželi zhruba dva tisíce žádostí, přibližně tisícovka z nich od nás již dostala pracovní nabídku," říká personální manažerka tuzemské pobočky Amazonu Šárka Semeráková.

Nejvíc lidí sice přichází ze středních Čech, Dobrovíz leží kousek od ruzyňského letiště, ale stovky zaměstnanců budou také ze vzdálenějších míst, hlavně pak z okolí Loun, Mostu či Chomutova. Firma je bude zdarma svážet. "Dělala jsem podobnou práci ve skladu, ale tady je to lépe placené," přikyvuje třicetiletá uchazečka, jež se představuje jako Monika z Chomutova.

Dělníci i programátoři

Amazon do centra v Dobrovízi přijme zatím přes tisíc lidí včetně tří stovek vedoucích, kteří se právě proškolují v Polsku a ve Velké Británii. Do tří let má mít sklad dva tisíce zaměstnanců. A před Vánoci k nim přibudou až tři tisíce brigádníků.

Kromě toho společnost hledá i techniky či programátory do svého administrativního sídla v pražských Dejvicích. Tam ale příjem řádově pěti set lidí nejde tak rychle jako v případě dělnických profesí. "Nábor zaměstnanců na úzce specializované a manažerské pozice trvá déle. Celý proces pro ně je komplexnější a několikakolový," připouští Semeráková.

S hledáním Amazonu pomáhají zvláštními akcemi i úřady práce. "Pro vytipované kandidáty organizujeme speciální setkání ve svých prostorech, s cílem představit blíže Amazon a jím nabízené pracovní pozice," říká mluvčí Kateřina Beránková a dodává: "O pracovní místa je ze strany nezaměstnaných uchazečů z Lounska obrovský zájem."

Ředitel personální agentury Talentor Advanced Search Tomáš Prajzler ale zmiňuje jedno úskalí, jež Amazon potřebuje do budoucna vyřešit: "Musí si vytvořit image zajímavého zaměstnavatele, který se dobře chová k lidem." Firmu ze zahraničí provází pověst podniku, který s lidmi na nižších postech nezachází nejlépe, v Německu kvůli tomu opakovaně stávkovali odboráři.

Amazon dává řadovým dělníkům 110 korun na hodinu, vedoucím 150 korun, měsíčně si tedy mohou vydělat 18 tisíc a víc. Hlavně v okolí Prahy to není výjimečná mzda, proto Amazon boduje na severu, kde jsou platy nižší. Dá se ale předpokládat, že vedení firmy se bude postupně dostávat pod tlak, aby šlo s odměnami nahoru.

A nejen kvůli tomu, že lidí ochotných dělat skladníky je nedostatek. Půjde o obecnější trend, Česká národní banka už vzhledem k sílící ekonomice vyzvala zaměstnavatele, aby pracovníkům rychleji přidávali. Ti pak zase budou víc utrácet v obchodech a za služby, což dále pomůže hospodářství.

Investují i další hráči

Kromě Amazonu se v Česku chystají mohutně investovat i další nadnárodní technologické koncerny. Včera podepsala vláda memorandum s asijskou společností Foxconn, což je největší světový výrobce počítačů. V Pardubicích už zaměstnává přes pět tisíc lidí a teď by k nim mohla přibýt až tisícovka dalších.

V Brně startuje své opravárenské středisko pro celou Evropu tchajwanský výrobce mobilů HTC. Zatím nabral dvě stě techniků, další jsou v plánu. Mimochodem, na Černovických terasách, kde HTC sídlí, mělo původně být druhé české distribuční centrum Amazonu. Zastupitelé Brna to ale nestihli schválit a firma projekt zrušila.

Související