Test, který se konal loni v září v centru pro studium autonomních modelů CEEMA v jižní Francii, prokázal, že drony lze využít v reálných podmínkách, uvedla firma v tiskové zprávě.

V rámci testů stroj úspěšně provedl kompletní automatizovaný let s balíkem včetně návratu. Tzv. GeoDrone se šesti elektrickými rotory přepravil balík o hmotnosti 2 kg na vzdálenost 1200 metrů.

GeoPost spolupracuje s francouzskou společností Atechsys, která je jedním z předních odborníků na vývoj bezpilotních letounů. Firmy vyvinuly dron schopný samostatně přepravit balík o rozměrech 40 x 20 x 30 cm a hmotnosti až 4 kg, a to v okruhu 20 km.

GeoPost je tak další z mnoha společností, které se v poslední době možností doručování pomocí dronů zabývají. Nedávno například technologická firma z Londýna Bizzby oznámila, že testuje bezpilotní stroj, který zákazník částečně ovládá pomocí chytrého telefonu.

Firma vyvíjí aplikaci, která by umožnila objednat si službu například v situaci, kdy si manželka zapomene klíče a partner jí je pošle pomocí dronu z práce až před dům, jak demonstruje na videu, které je ke shlédnutí na youtube.

Aplikace podle času stráveného s jejím doručováním určí zákazníkovi cenu. Stroj si klienta najde podle GPS. Během doručování sleduje cestu kamerou a obraz se přenáší na telefon zákazníka.

Společnost Bizzby připouští, že bude ještě třeba doladit některé záležitosti jako kapacitu baterie, váhu přepravovaných předmětů a vzdálenost letu.

Hlavní překážkou je ale stále nesouhlas regulačních a bezpečnostních institucí, které považují létání dronů mezi lidskými příbytky zatím za příliš nebezpečné. Další otázkou je ochrana soukromí. Drony pro svou orientaci totiž využívají senzory i kamery a jejich pomocí lze z výšky sledovat, co se děje za zdmi pozemků.

Debatu kolem využívání dronů pro doručování zásilek rozvířil před více než rokem internetový obchod Amazon, vzápětí vystoupila s podobnou informací společnost DHL, následně i Google. Ještě před zmíněnými giganty světového obchodu ale oznámil zkoušky automatických „vrtulníčků“ australský studentský portál Zookal, který chce takto přepravovat učebnice a skripta.

Související