Futuristický design, zrychlení téměř jako u sportovních vozů, technologie pro poloautomatické řízení a navíc vysoký dojezd a rozumná cena, kterou nikdo nečekal. Na slavnostním odhalení elektrického tahače Tesla Semi majitel firmy Elon Musk uchvátil nikoli obvyklou velkolepou show, ale především zveřejněním prvních parametrů vozidla, které předčily očekávání řady odborníků na elektromobilitu.

Tesla rozhodně není první firmou, která elektrické tahače předvedla. Již před rokem americká společnost Nicola Motor představila svůj plánovaný tahač Nikola One s hybridním pohonem využívajícím palivové články, letos v létě firma Cummins představila elektrický truck AEOS a naposledy na podzimním autosalonu v Tokiu odhalila automobilka Daimler Trucks svůj tahač s elektrickým pohonem E-Fuso Vision One. Žádná z těchto novinek ale dosud nevyvolala dojem, že by mohla proměnit celý dopravní trh.

Například koncept tahače Nikola One sice odborníky z branže uchvátil dojezdem až 1900 kilometrů, ovšem nadšení mírnila cena, která by měla být okolo 375 tisíc dolarů (8,1 mil. Kč). Plně elektrický vůz E-Fuso Vision One zase nabízí dojezd pouze 350 kilometrů, což je pro velkou část přeprav příliš málo. Naproti tomu Tesla Semi by v základní verzi za 150 tisíc dolarů (cca 3,2 mil. Kč) měla nabídnout dojezd 500 kilometrů, v rozšířené verzi za 180 tisíc dolarů (3,9 mil. Kč) až 800 kilometrů při plném zatížení.

S takovými dojezdovými vzdálenostmi by již dopravci v budoucnosti mohli v mnoha případech pracovat. Podle Elona Muska je až 80 procent všech přeprav v USA realizovaných na vzdálenosti kratší než 400 kilometrů. V evropské osmadvacítce byla v roce 2015 dle Eurostatu přibližně polovina všech jízd kratších než 300 kilometrů. Ve verzi s větší baterií by tak u velké části přeprav elektrický kamion od Tesly mohl dojet do své destinace a zpět na jedno nabití.

Hlavní předností elektrických kamionů mají být nižší náklady. Tesla Semi by měla mít spotřebu méně než 1,25 KWh na kilometr. Při současné ceně elektrické energie to znamená přibližně 1,5 koruny na kilometr. To je podstatný rozdíl proti zhruba devíti korunám na kilometr u dieselového kamionu se spotřebou kolem 30 litrů nafty na 100 kilometrů. Vysoce ekologické kamiony by navíc v Evropské unii měly být podle posledního návrhu Evropské komise výrazně zvýhodněné díky tomu, že budou platit pouze zlomek mýtných poplatků.

12 tun

Tesla nespecifikovala u vozu Semi parametry baterií. Ty přitom vyvolávají řadu otázek. Podle vědců z Carnegie Mellon University by baterie ve voze Semi musela vážit okolo 12 tun, což by značně snížilo množství převáženého nákladu.

Stejně jako osobní vozy od Tesly má být její elektrický kamion vybavený prvky pro poloautomatické řízení. Díky laserovým radarům bude Semi umět udržovat jízdní pruh i bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího vepředu. Tahač také bude osazený 360stupňovými kamerami, takže řidič bude mít lepší přehled o svém okolí. Čtyři individuální elektromotory na zadních kolech tahače by také měly pomáhat řidiči udržet kamion na silnici v případě, pokud začne návěs vlát za tahačem.

Pochyby ale zůstávají

Ne vše je ovšem u nového elektrického tahače tak růžové, jak to svým fanouškům Elon Musk maluje. Během odhalení ani během následujících týdnů, kdy byly zveřejňovány další informace, Tesla nespecifikovala parametry baterií. Ty přitom vyvolávají celou řadu otázek.

Zaprvé, s plánovaným dojezdem a spotřebou by kapacita baterie měla být 1000 kWh. Podle vědců z americké Carnegie Mellon University by ale lithium-iontová baterie s takovou kapacitou při dnešním vývoji technologie musela vážit okolo 12 tun. I kdyby Tesla tajila před světem novou generaci baterií s poloviční váhou, pořád bude mít mnohem menší užitečnou hmotnost než běžné vozidlo. Při odhalení zaznělo, že by měl kamion uvézt stejný náklad jako dieselový tahač, jak toho ale chce Tesla dosáhnout, je nejisté.

Otázkami opředené zůstává také nabíjení baterií. Elon Musk při odhalení přislíbil, že díky využití zatím nepředvedených speciálních nabíjecích stanic půjde baterie nabít na 600 kilometrů dojezdu za 30 minut, řidiči by tak mohli docela dobře dobíjet během svých povinných přestávek. Jenomže nabíječka s výkonem 1,6 MW zatím existuje pouze na papíře. Nejvýkonnější nabíjecí stanice Tesly má totiž výkon třináctkrát menší a ty nejmodernější dobíjecí stanice na trhu mají výkon přibližně čtvrtinový.

Tradiční automobilky začínají nabíjet

V představení svých konceptů elektrických tahačů předběhlo Teslu několik automobilek. Japonský výrobce Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation spadající pod automobilku Daimler Trucks uvedl již zmíněný nákladní vůz E-Fuso Vision One a nechal se slyšet, že elektrifikuje celou svou výrobní řadu.

E-Fuso Vision One navazuje na loňský prototyp Mercedes-Benz Urban eTruck, kterým Daimler naznačil směr vývoje elektrických nákladních vozidel pro krátké trasy a příměstský provoz. Vůz s celkovou hmotností kolem 23 tun má užitečnou hmotnost 11 tun, což je jen o 1,8 tuny méně než u dieselové verze. Dojezd se v závislosti na profilu trasy pohybuje okolo 350 kilometrů. Zatím jde jen o prototyp, který by se na japonském a evropském trhu měl podle poptávky a rozvoje infrastruktury objevit v horizontu pěti let.

Automobilka při vývoji vycházela ze zkušeností s vývojem menšího nákladního vozu eCanter s celkovou hmotností 7,5 tuny. Ten se poté, co automobilka letos v červenci spustila výrobu v Portugalsku, stal prvním sériově vyráběným elektrickým nákladním vozem na světě. První flotily již jezdí v New Yorku v barvách UPS. Městská logistika je logickým nasazením tohoto vozidla s maximálním dojezdem 100 kilometrů.

Ze skupiny Volvo Group se do elektrifikace pustila společnost Volvo Trucks. Automobilka však dosud nevyvíjela čistě elektrické vozidlo, ale pouze vyspělou hybridní diesel-elektrickou pohonnou jednotku, kterou představila jako Volvo Concept Truck na začátku letošního roku.

Podle představ má tento hybridní vůz využívat elektrický pohon na rovinách a mírných stoupáních, v kopci má využívat tradiční motor a při klesáních a brždění dobíjí baterie pro elektrický pohon rekuperací energie. Motor tak teoreticky běží pouze třetinu cesty, čímž by měl stroj mít až o 30 procent nižší spotřebu paliva. S plně nabitou baterií pak může kamion ujet až 10 kilometrů, což se hodí pro doručení na poslední míli.

Podle aktuální situace to ale vypadá, že hybridní technologie jsou pouze krátký mezistupeň mezi dieselem a čistě elektrickým pohonem. Prezident automobilky Volvo Trucks Claes Nilsson nedávno prozradil, že firma spolupracuje se společností Samsung na vývoji nové generace baterií, které by umožnily efektivní dálkovou přepravu.

Alternativní zdroje energie

Těžké kamiony poháněné elektřinou uloženou ve velkých bateriích se na silnice dostanou nejdříve za několik let. Blíže k praktickému nasazení ale mohou být tahače s palivovými články. Zmíněný prototyp vozu Nikola One byl odhalený již před rokem a automobilka Toyota dokonce letos v říjnu nasadila svůj tahač s vodíkovými palivovými články na přepravu zboží mezi přístavy a železničními terminály okolo Los Angeles.

Výhodou technologie využívající palivové články je, že baterie zde mohou být mnohem menší. Například prototyp Toyoty má pouze 12 kWh baterii, tedy teoreticky více než stokrát menší, než má být baterie u Tesly Semi. Nevýhodou ale je, že zatím schází rozšířená infrastruktura, a tak zprvu bude možné nasazovat tyto tahače pouze tam, kde bude možné zajistit přísun palivových článků.

Elon Musk se podle mnoha komentátorů nevydal správným směrem, když vsadil na elektrifikaci nejtěžší kategorie nákladních vozidel. Přece jenom charakteristické vlastnosti elektromobilů, jako jsou krátké dojezdy a bezemisní provoz, spíše nahrávají využití v městské logistice, a tedy vývoji elektrických dodávek. Jenže v tomto segmentu je napřed již mnoho hráčů, ať už je to Nissan - Voltia, či StreetScooter německé pošty. A především to odporuje vizi Elona Muska, jehož cílem bylo zažehnout jiskru revoluce v osobní a nákladní dopravě. Cesta k tomu, kdy žádná jiskra k nastartování nákladního auta nebude potřeba, bude ale ještě dlouhá.

Související