Na veletrhu Transport a Logistika se prezentovala řada logistických firem, výrobců a distributorů balicích, manipulačních, skladových a transportních zařízení, dodavatelů obalů a dalších materiálů používaných v obalové technice.

Jedním z velkých lákadel byla opět balicí linka, která tentokrát nesla jméno Gaben Packaging Live a byla sestavená ze zařízení vystavujících firem. Již tradiční součást veletrhu měla opět charitativní nádech a letos realizovala balení, expedici a doručování dětských stavebnic do dětských oddělení nemocnic. V předváděném komplexním procesu balení mohli návštěvníci vidět současně značení obalů, možnosti jejich sledovatelnosti pomocí RFID technologií, částečnou automatizaci balení a paletizace.

Živě: Z výroby až po dodání

Jako první člen předváděné linky byl zařazen vertikální balicí stroj X-Bag společnosti Technology, který ukládal volně sypané plastové stavebnicové díly do svařovaných primárních obalů. Tyto obaly se zabalenými hračkami padaly do vkládaných skládaček s plnobarevnou grafikou od firmy Didot, odebíraných z plošiny firmy Zdvih servis robotem Fanuc M-20iB/35C. Současně se ink-jetovou tiskárnou od společnosti Ondrášek Ink-jet System automaticky označily adresou příjemce.

V další fázi pak tyto primární krabičky pokračovaly do balicího stroje s napojeným smršťovacím tunelem k balení do polyolefinické fólie od firmy Technology. Další robot od firmy Fanuc pak rozložil přepravní krabice od firmy Thimm a následně do nich vkládal vždy po čtyřech kusech těchto skládaček. Obaly pak zajížděly dopravníkem k uzavření do automatického lepicího stroje. Předtím se ještě označily logem a při expedici došlo k načtení identifikačních údajů jednotlivých obalů pomocí čtecí RFID brány a GB Touch od společnosti Gaben.

Poslední instalovaný robot pak finální balení odebíral, ukládal jej na palety a vytvořené paletové jednotky postupně ovíjel automatický ovinovací stroj Rotomatic Logo od firmy Ekobal. Vysokozdvižný vozík Hyundai 30 D-9 nebo 15 B TR-9 v poslední fázi všech operací převážel a ukládal tyto paletové jednotky do dodávky přepravní společnosti PPL k rozvozu na místa určení.

Tvůrců linky Packaging Live

Firmy podílející se na balicí lince se na MSV prezentovaly také vlastními expozicemi. Například firma Technology ve svém stánku předvedla ukázky z rozsáhlé nabídky svého portfolia balicích, páskovacích, lepicích a dalších strojů používaných nejen v obalové technice, včetně obalových materiálů.

Představený X-bag je vertikálním sáčkovým strojem poslední generace s originálním systémem trojnásobného svařování PE sáčků a vhodným pro jednotlivé nebo skupinové balení různých technických produktů a potravin s možností nastavení parametrů sváření. Dále předvedla také automatický balicí stroj Pratika 56 CS minipak-torre k balení výrobků do teplem smrštitelné polyolefinické folie s výkonem až 2400 kusů za hodinu.

Další obalovou firmou na veletrhu byl Ekobal, dodavatel rozsáhlého sortimentu především ovinovacích balicích strojů, strojů k balení do smršťovací fólie, páskovačů, zařízení k polo/automatickému uzavírání klopových lepenkových krabic, paketovacích lisů a také komplexní řady různých pomocných obalových prostředků.

Na veletrhu představovala prstencový stroj pro ovinování paletových jednotek, který je určen do provozů s vysokou kapacitou balení. To umožňuje primární balící technologie, při níž se paleta neotáčí, jako u standardních strojů, ale je statická. Balicí proces pak zajišťuje při vysoké rychlosti rotující fólie a v průběhu ovinování se aplikuje i potištěná fólie při rychlosti až 80 palet za hodinu. Využití reklamy tímto postupem představuje značné snížení provozních nákladů a představený ovinovací stroj tím otevírá novou dimenzi finálního balení palet.

Společnost Gaben na MSV představila inovovanou verzi úspěšného průmyslového dotykového all-in-one terminálu GBTouch, který se již dlouhodobě využívá při odvádění výroby na produkčních a balicích linkách. Nový model má odolný dotykový displej, zlepšenou konstrukci monitoru a vedle odolnosti také zvýšený výkon. Program firmy tvoří vedle stacionárních terminálů a RFID také snímače čárových kódů, mobilní terminály, tiskárny etiket a jejich aplikátory či chytré RFID etikety SmartLabel.

Ondrášek Ink-jet System patří k největším českým dodavatelům světové firmy Markem-Imaje. Poskytuje nabídku různých tiskových zařízení, například ink-jetových, termotransferových a laserových tiskáren pro značení výrobků, obalů a palet. Současně dodává i příslušný spotřební materiál, který představila ve své separátní expozici. Na balicí lince firma představila mimo jiné tiskárny, které umějí tisknout etikety nejen s čárovými kódy, ale i šarží výroby, logy partnerů či daty adresátů, tedy s proměnlivými parametry.

Pouze zlomek svého širokého sortimentu na MSV představila firma Zdvih servis, která dodává standardní nůžkové plošiny, unikátní pákové plošiny, naklápěcí nebo mobilní zdvihací stoly, ale také samonakládače a případně i mobilní jeřáby. Uvedené stoly umožňují paletovou jednotku nebo box zvednout a naklonit a připravit tak operátorovi vhodnou pracovní pozici, čímž snižují zátěž pracovníků a současně zvyšují produktivitu práce. Zajímavá je i možnost jejich zapojení do řešení výroby bez vysokozdvižných vozíků.

 

109

Celého MSV se zúčastnilo 1610 vystavujících firem, z toho jen něco přes stovku bylo registrováno pod souběžnou akcí Transport a Logistika. Potvrdilo se tak, že firmy z této branže se veletrhů příliš neúčastní, případně dávají přednost výstavám v Německu.

50 %

Celá polovina vystavovatelů na letošním "strojíráku" byla ze zahraničí.

Dodávkami manipulační techniky a výrobou hydraulických prvků se zabývá česká společnost Mátl & Bula. Ta na MSV představila vysokozdvižné vozíky Hyundai a čtyřcestné vozíky Combilift. Dále firma nabízí skladovou techniku Capstan, terénní vozíky Agrimac a speciální regálové kloubové vozíky Aisle-Master. Zapojuje se ale i do řešení skladování s automatickými vychystávacími regály. Nezbytnou součástí sortimentu jsou i ruční a elektrické paletové vozíky, retraky se sedící i stojící obsluhou či vychystávací vozíky.

 

Strojírenský veletrh bez robotů si již dnes ani nelze představit. Společnost Fanuc Czech zde představila manipulačního průmyslového robota M-20iB/35M pro střední zatížení, dále M-20iB/25C pro využití v prostředích požadujících vysokou čistotu, a malého kompaktního robota Arc Mate OiB.

Strojní zařízení pro operace v obalové technice

MSV se také zúčastnily firmy výrobní a distributorské, které představily široký sortiment strojů používaných k provádění jednotlivých operací při výrobě obalů, pro jejich plnění, uzavírání, balení do různých typů fólií a značení až po paletizaci, páskování a ovíjení folií.

I letos na veletrhu budil zájem unikátní ergonomický systém páskování ErgoPack 725E s bateriově poháněným vysouváním systému vodicího řetězu, který vede pásku pod paletou a na druhé straně směrem nahoru, přímo do rukou obsluhy. Operátoři se tak při páskování nemusejí namáhat, opakovaně ohýbat a neustále obcházet paletu. Systém je mobilní, kompaktní a vhodný pro téměř všechny rozměry palet. Výškově nastavitelným systémem páskování mohou být flexibilně a ergonomicky svázány i palety umístěné ve výšce až tří metrů.

Společnost Branopac Antalis, která se specializuje na výrobu obalů, balicích strojů a ochranu proti korozi, na MSV předvedla nejrůznější fixační materiály a stroje na jejich výrobu. Například takzvaný cushioning systém na stroji Padpak LC, který je nejrychlejším konvertorem papírové výplně. Ukázala také výrobu obalové pěny Instapak a vysokorychlostní stroj na vzduchové polštářky Fill-Air Rocket. Obaly Fill-Air jsou recyklovatelné a nenaplněné zabírají pouze 0,7 procenta objemu nafouknutého polštářku.

Novou generaci bublinkových fólií pak přináší technologie New Air I.B. Express. Tyto fólie se využívají přímo v místě balení, čímž odpadá jejich nákladné skladování, manipulace a přepravní náklady. Ke zvýšení atraktivnosti byla rovněž na trh zavedena fólie Bubble Wrap I.B. Expressions, v různých barvách, použitých motivech a také s možností brandingu.

Prodejem a montáží kartonážních strojů, řezaček či strojů na výrobu dvouvrstvé vlnité lepenky se zabývá firma IM Industrial Machinery. Dále se věnuje výrobě obalů, jako jsou sáčky, klopové krabice a zakázkové obaly a rovněž realizuje dodávky obalových prostředků. Firma Tedox demonstrovala část své nabídky vázacích a manipulačních prostředků, řetězových úvazků, vakuové manipulační techniky, břemenových magnetů, ručních zvedáků a kladkostrojů, jeřábů a uchopovací techniky.

Skladová technika všech úrovní

Vedle zmíněné společnosti Mátl & Bula se na veletrhu objevila celá řada dodavatelů techniky pro manipulaci se zbožím, byť se letos poprvé veletrhu neúčastnil žádný z velkých výrobců manipulační techniky.

Například společnost Wanzl je významným producentem transportních, nákupních a regálových vozíků pro kompletní vybavení prodejen. Na MSV představila tato firma transportní prostředky pro logistiku a průmysl, například rollkontejnery v pevném nebo skládatelném provedení a v řadě dalších variant. Dále byli k vidění také vychystávací vozíky, regálové vozíky, paletové nástavce, kontejnery, podvozky a specifická řešení dle požadavků zákazníka.

Služby v oblasti logistiky skladování a vybavení skladů regálovými systémy poskytuje společnost Belet. Je rovněž výrobcem a dodavatelem různých manipulačních prostředků. Nízkozdvižných a vysokozdvižných vozíků, zdvižných plošin, stolů a transportních vozíků.

Marek Industrial je mimo jiné dodavatelem rozsáhlé škály různých logistických prvků, například stavebnicových systémů dopravníků, polohovacích stolů, vakuových zvedacích a manipulačních systémů pro zvedání a manipulaci s různými obaly a materiály. K vidění bylo například vakuové hadicové zvedací zařízení Jumbo firmy Schmalz nebo zvedací zařízení VacuMaster určené pro manipulaci s těžkými náklady až do 2000 kilogramů.

Pro manipulaci s ještě těžšími náklady jsou určené výrobky společnosti Hoffmann Fördertechnik. Ta je specialistou na výrobu elektrických řetězových kladkostrojů Liftket. Ve výrobním programu této společnosti jsou mimo jiné systémy s nosností až 25 tun, vhodné pro všechny průmyslové oblasti.

Transportní zařízení pro technologickou a mezioperační dopravu sypkých a kusových materiálů představila firma TMT. Jedná se o pásové, článkové, řetězové a šnekové dopravníky, elevátory či válečkové tratě. Podobné portfolio má i společnost Interoll, která je známým výrobcem těchto produktů pro vnitropodnikovou logistiku. Navíc je kombinuje s různými moduly, třídicími prvky a regálovými systémy. Z této oblasti se ještě představila firma Rataj, která je výrobcem spirálových bezosých dopravníků pro různé druhy materiálů.

Moderní automatizovaná řešení manipulace pak na MSV předvedla společnost Toka Indeva, která vyrábí průmyslové manipulátory Liftronic s délkou ramene až čtyři metry, a také známé bezpilotní tažné AGV vozíky. Další řešení moderní intralogistiky prezentovala společnost Kardex Remstar, která dodává výtahové a oběhové skladové systémy. Na MSV představila automatický systém LR 35, vhodný pro rychlé a jedndouché vychystávání maloobjemových dílů a vertikální skladový systém Shuttle XP, který lze využít i pro těžké zboží na úrovni palet.

Dalším dodavatelem vertikálních systémů na veletrhu byla společnost Modula, která zde představovala svůj systém Hubmaster, soupravu mostu, stožáru a zvedacích vidlic instalovaných v horní části regálového systému.

Obaly a pomocné obalové prostředky

Poslední skupinou vystavujících byli výrobci a distributoři různých typů spotřebitelských a přepravních obalů, především z lepenek a plastů. Například skládaček, klopových krabic, boxů, lahví, sudů či IBC kontejnerů. Nechyběli tu ani dodavatelé obalových prostředků, tedy palet, lepicích a vázacích pásek a fixačních materiálů.

Firma Tridas nabídla ukázky ze svého širokého sortimentu různých typů obalů lignocelulózové báze, například beden z plného řeziva, překližky, OSB, případně z vlnité lepenky i nasávané papíroviny a lehčených plastů. Je rovněž výrobcem ochranných profilů k eliminaci poškození rohů a hran při manipulaci a také různých druhů zásilkových obalů, palet a jejich nástavců.

Výrobce velkoobjemových plastových nádrží pro skladování nebezpečných látek Denios se na MSV představil svým menším sortimentem plastových a ocelových sudů, kanystrů a konví. Mimo jiné má v nabídce i zvedáky, kleště a chapadla pro manipulaci se sudy. Dodává také paletové a kombinované regály na sudy a různá přepravní zařízení.

Společnost Meva-Tec je známá především výrobou nádob na komunální a tříděný odpad, ale prodává také plastové přepravky a palety, boxy, sudy a IBC kontejnery. Také dodává regály, paletové vozíky a další sortiment logistických produktů. Na výrobu plastových palet, kontejnerů a boxů je zaměřená německá firma Craemer, v jejíž expozici zaujal nový paletový box CB 3 z HDPE.

Globálně působící firma 3M má široké portfolio produktů, ale na MSV předvedla materiály pro průmyslové využití. V obalové technice se například využívají různé typy lepidel a lepicích pásek s dobrou adhezí ke všem běžně používaným lepeným materiálům. Například jejich pásky řady VHB dosahují vysoké pevnosti, trvanlivosti a spolehlivosti spojů. V této oblasti ovšem nechyběla ani česká konkurence. Firma Lepíky ve své expozici nabídla různé typy lepicích pásek včetně jejich aplikátorů, tlakově aktivované lepicí body a suché zipy.

Veletrh Transport a Logistika se spolu s Mezinárodním strojírenským veletrhem koná pouze jednou za dva roky. Další ročník se tak s největší pravděpodobností opět odehraje na brněnském výstavišti na podzim roku 2019.

Související