Jakou pozici má dnes logistika ve firmách?

Logistiku stále mnoho firem považuje pouze za nutnost, která "nějakým způsobem řídí pošoupávání materiálem a zbožím a přitom stojí fůru peněz". Časy se ale rychle mění. Logistika jako studijní obor je stále modernější. Firmy si uvědomují, že je to velká konkurenční výhoda; že by to nemusela být popelka, ale paní. Ve velkých korporacích se logistika přirozeně pěstuje profesionálně. Jasné je to v automobilovém průmyslu a například u obchodních řetězců. A pak jsou také firmy, i když jich rapidně ubývá, kde logistika není vůbec.

Vy v rámci Logistické akademie nabízíte různé typy kurzů. Pro koho jsou určeny?

Nabídka kvalifikace musí být taková, aby byli uspokojeni jak ti, kteří už něco umí a chtějí jít dál, tak také ti, kteří toho ještě moc nevědí a přecházejí z fáze neuvědomělé neznalosti do fáze uvědomělé neznalosti. My máme základní čtyřmodulový vzdělávací program, který je postaven pro začátečníky i pokročilé. Jsou to otevřené kurzy. Přidaná hodnota je v tom, že účastníci se můžou navzájem inspirovat. Jsou to dvoudenní kurzy. A pak máme přídavný dvoudenní seminář na téma logistického auditu a řadu jednodenních specializovaných kurzů.

Je součástí kurzů i nějaká forma praxe?

Každé teoretické téma je doloženo nějakou případovou studií, kterou si můžeme spočítat a vyhodnotit hned na kurzu, plus příklad z nějakého poradenského projektu. Vybíráme samozřejmě takové projekty, které jsou úspěšné natolik, že můžeme firmu jmenovat.

Jací studenti k vám chodí? Platí si kurzy sami, nebo jim je spíš hradí firma?

Vždycky se studentů ptáme, proč přišli. Občas se vyskytne někdo, kdo řekne, že ho poslal šéf. Je to ale výjimka. Především jsou to lidé, kteří potřebují řešit nějaký problém, pak jim vzdělání platí většinou firma. Nebo nastupují do nové pozice a chtějí se něco dozvědět. Takže mají vnitřní motivaci a kurzy si platí sami. Mezi našimi absolventy je jich možná třetina. Tito lidé pochopili, že profese logistiky je moderní a velice perspektivní. Zájem o logistiku jde nahoru.

Nabízíte i možnost získat titul. Jak vypadá cesta, která k němu vede?

Logistická akademie vznikla původně ne proto, aby vzdělávala, ale abychom mohli praktikující logistiky oceňovat a dávat jim nějaké diplomy. Inspirovali jsme se u americké společnosti APICS, což je původně American Production and Inventory Control Society. Vznikla v roce 1957, má pobočky v Evropě a také uděluje tituly, které se píší za jméno. Chtěli jsme tady založit pobočku, ale nakonec jsme od toho ustoupili, protože americký styl je přece jen trochu jiný. Když to přeženu - tam se titul získává u počítače podle množství bodů. A to jsme nechtěli. U nás je to víc naživo.

Když u nás chce někdo získat diplom, musí prokázat, že v logistice něco opravdu umí. Máme sice vzdělávací program, ale ten je stejně jako u APICS nepovinný. Každý si z něho vybere, co potřebuje. Máme absolventy, kteří u nás nestrávili na školení ani hodinu, a přitom diplom získali. Cesta k němu vypadá tak, že student musí nejprve udělat testy. Ty se dělají v klidu doma a s literaturou. To je jistě přívětivé, nicméně testy jsou dost náročné, a to především svým rozsahem - počtem otázek.

Chceme, aby náš absolvent byl takový "T-shape man". Měl by z logistiky vědět o všem něco - to jsou ty testy - a o něčem všechno, v něčem by měl být dobrý. To se testuje tak, že studenti musejí projít malou a velkou obhajobu svých projektů. Malá obhajoba je velmi důkladná. Pak následuje finální obhajoba, to už je ale více méně společenská událost. Ne že by prošli úplně všichni, ale naprostá většina. V komisi jsou lektoři Logistické akademie a zástupci Vysoké školy báňské. Samozřejmě máme na vzdělávací program akreditaci od ministerstva školství. Důležitější ale je, že máme certifikát Komory logistických auditorů.

A máte i akreditaci na tituly?

Na tituly akreditaci nemáme, ale praxe je uznává. Nakonec na MBA také není žádná legislativa. Logistická akademie vydává několik titulů, které jsou odstupňované podle náročnosti, nejvyšší je auditor logistiky. Zájemce ale nemusí stupně zdolávat postupně, může cílit rovnou výš.

Jak se k profesi "logistik" oficiálně stavějí úřady?

Existuje tzv. Národní soustava povolání, tu má na starost ministerstvo práce, a národní soustava kvalifikací, kterou má na starost ministerstvo školství. Obě tyto soustavy jsou kupodivu synchronní, přestože jsou pod dvěma ministerstvy, což je dobrá zpráva. A v těchto seznamech je od roku 2013 povolání logistik. Je to důležité, protože tím pádem se k tomu můžou vztahovat různé rekvalifikace apod.

V národní soustavě povolání má logistika tři podobory - logistik skladových operací, logistik v dopravě a přepravě a logistik výroby. To je dobré, protože tím pádem je pokrytá celá logistika. V národní soustavě povolání je to dokonce rozdělené na úroveň specialista a nižší.

Řekl jste, že máte na program akreditaci. To znamená, že děláte i rekvalifikační kurzy?

Realizovali jsme před lety rekvalifikační kurz v Ostravě. Všichni okamžitě získali práci. Tento kurz je delší, trvá týdny a je tam i praxe. Absolventi nedostanou zmíněný titul, ale dostanou osvědčení, že jsou rekvalifikovaní jako logistici.

Jak se získává akreditace na výukový program?

Musí se vyplnit velký dotazník, na kterém se uvedou jména a profily lidí, jejichž kvalifikace je zárukou kvality programu. Takže garance ministerstva spočívá v tom, že program je dostatečně rozsáhlý a stojí za ním dostatečně kvalifikovaní lidé. Neříkám, že tuto akreditaci může získat každý. Určitě je to ale lehčí než získat certifikát Komory logistických auditorů. Tam vše do detailu prozkoumá logistik auditor.

Poskytujete i vzdělávací kurzy na míru konkrétním firmám nebo lidem?

Pokud je potřeba řešit ve firmě nějaký akutní problém, máte dvě možnosti. Pozvat si experta, ať to vyřeší. On to udělá a pak pošle fakturu. Nebo si můžete pozvat někoho, kdo naučí vaše lidi řešit problémy samostatně. My tzv. in-company semináře děláme často. Nejdřív musíme jet do té firmy, zjistit potřeby, které mají, a udělat ne školení, ale workshop na míru. Ten pak musí končit nějakými praktickými výsledky. Je to jako v tom přísloví o rybáři - ne chytat ryby, ale naučit je chytat. I to je cesta, jak v logistice postupovat dál.


Časy se rychle mění. Logistika jako studijní obor je stále modernější, říká Jaroslav Bazala.

FOTO: LA

Související